sativa vs indica
  • 4
  • 0

Jaka jest różnica między konopią przemysłową (legalna konopia) a marihuaną?

legalna konopia

Najprościej rzecz ujmując…

jedna nie ma działania psychoaktywnego, a druga właśnie z tego słynie

…choć to dwa podgatunki tej samej rośliny. Jest to duże uproszczenie, lecz ukazujące główną różnicę.

Konopia siewna (Cannabis sativa sativa L.)

Konopia siewna to roślina stricte uprawna, o bardzo uniwersalnym działaniu i o niemal nieograniczonych możliwościach – dlatego tak ją pokochaliśmy! To z nich pozyskuje się nasiona (nasz superfood!), paździerz i włókno – a z nich w dalszej kolejności tkaniny i materiały budowlane. Konopia powszechnie stosowana jest też w produktach do pielęgnacji skóry, włosów, a także (a raczej przede wszystkim!) w zdrowych olejach. Szczególną popularnością cieszą się oleje i popularnie zwane olejki CBD, które ze względu na szerokie zastosowania terapeutyczne, są coraz chętniej wybierane przez pacjentów z różnymi dolegliwościami. Uprawa konopi w Polsce wymaga pozwolenia, ale jest całkowicie legalna. Przypominając – odmiana siewna (Sativa) nie ma działania psychoaktywnego!

Konopia indyjska (Cannabis Indica)

Za działanie psychoaktywne odpowiedzialna jest substancja z grupy kannabinoidów, THC (tetrahydrokannabidiol), których w konopiach z gatunki Indica jest bardzo dużo. To z nich wytwarza się haszysz, marihuanę i inne wyroby konopne o działaniu psychoaktywnym. Z nich wytwarza się też olej RSO, który jest stosowany jako skuteczny lek na wiele schorzeń (w tym także choroby nowotworowe). W Polsce ich uprawa jest nielegalna. Od niedawna legalna jest marihuana medyczna, ale to nie ten sam produkt, a o jej dostępności można pisać rozprawy doktorskie.

Sumując – konopie siewne (legalna konopia) cechują się wysoką zawartością CBD, przy czym bardzo niską zawartością THC (poniżej 0,2%). Konopie Indyjskie mają wysoką zawartość psychoaktywnego THC (zawartość może wahać się pomiędzy 10% a 27% – zależnie od odmiany) i sporą zawartość CBD. Stwierdza się jednak, że im wyższe stężenie THC, tym niższe stężenie CBD.

legalna konopia

Różnica między roślinami jest też widoczna gołym okiem. Cannabis Sativa to konopia o 5 smukłych liściach. Sama w sobie potrafi wyrosnąć nawet na 3,5 metra (taka nam wyrosła właśnie w roku 2019 – proszę nie pytać, czy łatwo było to ściąć. Rośliny gatunku Indica są dużo niższe, kwiaty są bardziej zbite, a liście masywniejsze.

Produkty, które sprzedajemy pochodzą z naszej uprawy konopi siewnej! Legalnej, zdrowej, bez nawozów!

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *